MPLAD18KP45A
DigiKey Part Number
MPLAD18KP45A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD18KP45A
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC PLAD
Detailed Description
72.7V Clamp 248A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
18000W (18kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
248A