MPLAD18KP33CAE3
DigiKey Part Number
MPLAD18KP33CAE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD18KP33CAE3
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC PLAD
Detailed Description
53.3V Clamp 338A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
18000W (18kW)
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
338A