MPLAD18KP16CAE3
DigiKey Part Number
MPLAD18KP16CAE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD18KP16CAE3
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC PLAD
Detailed Description
26V Clamp 693A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
18000W (18kW)
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
693A