MPLAD18KP14AE3
DigiKey Part Number
MPLAD18KP14AE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD18KP14AE3
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC PLAD
Detailed Description
23.2V Clamp 776A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
18000W (18kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
776A