MPLAD18KP12A
DigiKey Part Number
MPLAD18KP12A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD18KP12A
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC PLAD
Detailed Description
19.9V Clamp 905A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
18000W (18kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
905A