MPLAD15KP78CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
126V Clamp 120A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
MPLAD15KP78CA
DigiKey Part Number
1086-7314-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD15KP78CA
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MPLAD15KP78CA Models
Category
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
120A