MPLAD15KP70A
DigiKey Part Number
MPLAD15KP70A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD15KP70A
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
113V Clamp 132A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPLAD15KP70A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
132A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V