MPLAD15KP7.0CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
12V Clamp 1251A (1.251kA) Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
MPLAD15KP7.0CA
DigiKey Part Number
MPLAD15KP7.0CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD15KP7.0CA
Description
TVS DIODE 7VWM 12VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MPLAD15KP7.0CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1251A (1.251kA)
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Breakdown (Min)
7.78V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12V