MPLAD15KP7.0CA/TR
DigiKey Part Number
MPLAD15KP7.0CA/TRMS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD15KP7.0CA/TR
Description
TVS DIODE 7VWM 12VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V Clamp 1251A (1.251kA) Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Category
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
7.78V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1251A (1.251kA)