MPLAD15KP58A
DigiKey Part Number
MPLAD15KP58A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD15KP58A
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
93.6V Clamp 159A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPLAD15KP58A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
159A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V