MPLAD15KP43A
DigiKey Part Number
MPLAD15KP43A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD15KP43A
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
69.4V Clamp 216A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPLAD15KP43A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
216A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V