MPLAD15KP170AE3
DigiKey Part Number
MPLAD15KP170AE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD15KP170AE3
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC PLAD
Detailed Description
275V Clamp 55A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
EDA/CAD Models
MPLAD15KP170AE3 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
55A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V