MPLAD15KP100CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
162V Clamp 93A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
MPLAD15KP100CA
DigiKey Part Number
1086-7158-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD15KP100CA
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC PLAD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MPLAD15KP100CA Models
Category
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
93A