MPLAD15KP100A
DigiKey Part Number
MPLAD15KP100A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPLAD15KP100A
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC PLAD
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
162V Clamp 93A Ipp Tvs Diode Surface Mount PLAD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPLAD15KP100A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
93A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V