MP5KE90AE3
DigiKey Part Number
150-MP5KE90AE3-ND
Manufacturer Product Number
MP5KE90AE3
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
146V Clamp 3.4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
EDA/CAD Models
MP5KE90AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.4A