MP5KE60CA
DigiKey Part Number
150-MP5KE60CA-ND
Manufacturer Product Number
MP5KE60CA
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
96.8V Clamp 5.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
EDA/CAD Models
MP5KE60CA Models
Category
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.2A