MP5KE54CA
DigiKey Part Number
150-MP5KE54CA-ND
Manufacturer
Microsemi Corporation
Manufacturer Product Number
MP5KE54CA
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
87.1V Clamp 5.7A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MP5KE54CA Models
Category
Power - Peak Pulse
500W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.7A