MP5KE30A
DigiKey Part Number
150-MP5KE30A-ND
Manufacturer Product Number
MP5KE30A
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
EDA/CAD Models
MP5KE30A Models
Category
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A