MP5KE17AE3
DigiKey Part Number
150-MP5KE17AE3-ND
Manufacturer
Microsemi Corporation
Manufacturer Product Number
MP5KE17AE3
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
27.6V Clamp 18.1A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MP5KE17AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
500W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.1A