MP5KE13CA
DigiKey Part Number
150-MP5KE13CA-ND
Manufacturer
Microsemi Corporation
Manufacturer Product Number
MP5KE13CA
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
21.5V Clamp 23.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MP5KE13CA Models
Category
Power - Peak Pulse
500W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.2A