MLL1.4KESD15CE3
DigiKey Part Number
150-MLL1.4KESD15CE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLL1.4KESD15CE3
Description
TVS DIODE 15VWM 100VC DO213AA
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100V Clamp 11.98A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-213AA
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
100V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.98A
Series
Power - Peak Pulse
1400W (1.4kW)
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Package / Case
DO-213AA
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V