MICRF022BM-FS24-TR
DigiKey Part Number
MICRF022BM-FS24-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MICRF022BM-FS24-TR
Description
RF RX ASK/OOK 300-440MHZ 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
- RF Receiver ASK, OOK 300MHz ~ 440MHz -97dBm 10kbps PCB, Surface Mount 8-SOIC
Category
Current - Receiving
2.2mA
Manufacturer
Microchip Technology
Data Interface
PCB, Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Antenna Connector
PCB, Surface Mount
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.5V
Frequency
300MHz ~ 440MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Sensitivity
-97dBm
Mounting Type
Surface Mount
Data Rate (Max)
10kbps
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)