MIC5265-2.9YD5
DigiKey Part Number
2156-MIC5265-2.9YD5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5265-2.9YD5
Description
IC REG LIN 2.9V 150MA TSOT-23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
MIC5265-2.9YD5 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
2 µA
Packaging
Bulk
Current - Supply (Max)
150 µA
Part Status
Obsolete
PSRR
64dB ~ 62dB (1kHz ~ 100Hz)
Protection Features
Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.9V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 150mA