MIC5247-1.8YML-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 477.653
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 6-DFN (2x2)
6-MLF
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MIC5247-1.8YML-TR
DigiKey Part Number
576-2795-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5247-1.8YML-TR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 6-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MIC5247-1.8YML-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
50dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 150mA