MIC5211-3.3/5.0BM6-TR
DigiKey Part Number
MIC5211-3.3/5.0BM6-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5211-3.3/5.0BM6-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3/5V 80MA SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 80mA, 80mA SOT-23-6
EDA/CAD Models
MIC5211-3.3/5.0BM6-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
450 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
1.2 mA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
2
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
SOT-23-6
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V, 5V
Supplier Device Package
SOT-23-6
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 50mA, 0.5V @ 50mA