MIC5201-4.8BS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 220
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-223-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MIC5201-4.8BS
DigiKey Part Number
MIC5201-4.8BS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5201-4.8BS
Description
IC REG LIN 4.8V 150MA SOT-223-3
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MIC5201-4.8BS Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
400 µA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
2 mA
Part Status
Obsolete
PSRR
75dB (100Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
26V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.8V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 150mA