MIC5201-3.3YM-TR
DigiKey Part Number
576-1250-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-1250-1-ND - Cut Tape (CT)
576-1250-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5201-3.3YM-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC5201-3.3YM-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
400 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
2 mA
Part Status
Active
PSRR
75dB (100Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
26V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 150mA