MIC37151-2.5WR
DigiKey Part Number
576-2262-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC37151-2.5WR
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A 5-SPAK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A 5-SPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC37151-2.5WR Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1.5A
Mfr
Current - Output
Packaging
Tube
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SPAK-5 (5 Leads + Tab)
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
5-SPAK
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V