MIC37151-1.5WR
DigiKey Part Number
576-1164-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC37151-1.5WR
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A 5-SPAK
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A 5-SPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC37151-1.5WR Models
Category
Current - Output
Mfr
Control Features
Enable
Packaging
Tube
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
SPAK-5 (5 Leads + Tab)
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
5-SPAK
Voltage - Input (Max)
6V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V