MIC33M350YMP-TR
DigiKey Part Number
150-MIC33M350YMP-TR-ND - Tape & Reel (TR)
150-MIC33M350YMP-CT-ND - Cut Tape (CT)
150-MIC33M350YMP-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC33M350YMP-TR
Description
IC REG BUCK SELECTABLE 3A 24QFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Selectable 0.6V, 0.8V, 0.9V, 1V, 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V 1 Output 3A 24-VFQFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC33M350YMP-TR Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.2MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
24-QFN (3x4.5)
Voltage - Input (Min)
2.4V