MIC2289-24BML-TR is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 6.977
Datasheet
LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) 8-MLF® (2x2)
MIC2289-24BML-TR
DigiKey Part Number
MIC2289-24BML-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC2289-24BML-TR
Description
IC LED DRVR RGLTR PWM 750MA 8MLF
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MIC2289-24BML-TR Models
Category
Voltage - Output
24V
Manufacturer
Current - Output / Channel
750mA (Switch)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency
1.2MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Dimming
Analog, PWM
Type
DC DC Regulator
Applications
Backlight
Topology
Step-Up (Boost)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Internal Switch(s)
Yes
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
Voltage - Supply (Min)
2.5V
Supplier Device Package
8-MLF® (2x2)
Voltage - Supply (Max)
10V