MIC2015-1.2YML-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Power Switch/Driver 1:1 P-Channel 1.2A 6-DFN (2x2)
6-MLF
MIC2015-1.2YML-TR
DigiKey Part Number
MIC2015-1.2YML-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC2015-1.2YML-TR
Description
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 6MLF
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MIC2015-1.2YML-TR Models
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Mfr
Current - Output (Max)
1.2A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Rds On (Typ)
70mOhm
Part Status
Active
Input Type
Non-Inverting
Switch Type
Features
Slew Rate Controlled
Number of Outputs
1
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature
Ratio - Input:Output
1:1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
High Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
P-Channel
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
2.5V ~ 5.5V