Image for MDA3KP36AE3 is not available
MDA3KP36AE3
DigiKey Part Number
150-MDA3KP36AE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDA3KP36AE3
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 51.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.6A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tube
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
8
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Package / Case
16-SMD, Gull Wing
Voltage - Breakdown (Min)
40V