Image for MDA3KP33A is not available
MDA3KP33A
DigiKey Part Number
150-MDA3KP33A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDA3KP33A
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 56.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
56.2A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tube
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
8
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Package / Case
16-SMD, Gull Wing
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V