MCP4531T-103E/MS
DigiKey Part Number
MCP4531T-103E/MSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP4531T-103E/MSCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP4531T-103E/MSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4531T-103E/MS
Description
IC DIG POT 10K 8-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 129 Taps I2C Interface 8-MSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCP4531T-103E/MS Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Selectable Address
Part Status
Active
Tolerance
±20%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
8-MSOP
Number of Circuits
1
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Number of Taps
129
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C