MCP4461T-103E/ML is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 257 Taps I2C Interface 20-QFN (4x4)
MCP4461T-103E/ML
DigiKey Part Number
150-MCP4461T-103E/MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-MCP4461T-103E/MLCT-ND - Cut Tape (CT)
150-MCP4461T-103E/MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4461T-103E/ML
Description
IC DIG POT 10K 20-QFN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MCP4461T-103E/ML Models
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C