MCP4461-104E/ML
DigiKey Part Number
MCP4461-104E/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4461-104E/ML
Description
IC DIG POT 100K 20-QFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 257 Taps I2C Interface 20-QFN (4x4)
EDA/CAD Models
MCP4461-104E/ML Models
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C