MCP4361T-103E/ML is available for purchase but is not normally stocked.
Microchip Technology
In Stock: 4
Datasheet
Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 257 Taps SPI Interface 20-QFN (4x4)
MCP4361T-103E/ML
DigiKey Part Number
MCP4361T-103E/ML-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4361T-103E/ML
Description
IC DIG POT 10K 20-QFN
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MCP4361T-103E/ML Models
Category
Interface
SPI
Memory Type
Non-Volatile
Series
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C