MCP4341-104E/ML
DigiKey Part Number
MCP4341-104E/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4341-104E/ML
Description
IC DIG POT 100K 20-QFN
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 129 Taps SPI Interface 20-QFN (4x4)
EDA/CAD Models
MCP4341-104E/ML Models
Category
Interface
SPI
Manufacturer
Microchip Technology
Memory Type
Non-Volatile
Series
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
20-QFN (4x4)
Configuration
Potentiometer
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Number of Circuits
4
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C