MCP4331T-503E/ML is available for purchase but is not normally stocked.
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 129 Taps SPI Interface 20-QFN (4x4)
MCP4331T-503E/ML
DigiKey Part Number
MCP4331T-503E/ML-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4331T-503E/ML
Description
IC DIG POT 50K 20-QFN
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MCP4331T-503E/ML Models
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C