MCP4261-104E/ST
DigiKey Part Number
MCP4261-104E/ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4261-104E/ST
Description
IC DIG POT 100K 14-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 257 Taps SPI Interface 14-TSSOP
EDA/CAD Models
MCP4261-104E/ST Models
Category
Interface
SPI
Memory Type
Non-Volatile
Series
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Supplier Device Package
14-TSSOP
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C