MCP4261-103E/ML
DigiKey Part Number
MCP4261-103E/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4261-103E/ML
Description
IC DIG POT 10K 16-QFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 257 Taps SPI Interface 16-QFN (4x4)
EDA/CAD Models
MCP4261-103E/ML Models
Category
Interface
SPI
Memory Type
Non-Volatile
Series
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Supplier Device Package
16-QFN (4x4)
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C