MCP4251T-103E/ST
DigiKey Part Number
MCP4251T-103E/STTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP4251T-103E/STCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP4251T-103E/STDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4251T-103E/ST
Description
IC DIG POT 10K 14-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 257 Taps SPI Interface 14-TSSOP
EDA/CAD Models
MCP4251T-103E/ST Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Supplier Device Package
14-TSSOP
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C