MCP4241-103E/ML is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 129 Taps SPI Interface 16-QFN (4x4)
MCP4241-103E/ML
DigiKey Part Number
MCP4241-103E/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4241-103E/ML
Description
IC DIG POT 10K 16-QFN
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MCP4241-103E/ML Models
Category
Interface
SPI
Manufacturer
Microchip Technology
Memory Type
Non-Volatile
Series
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
16-QFN (4x4)
Configuration
Potentiometer
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Number of Circuits
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C