MCP42100-I/P
DigiKey Part Number
MCP42100-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP42100-I/P
Description
IC DIG POT 100K 14-PDIP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-PDIP
EDA/CAD Models
MCP42100-I/P Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Features
Cascade Pin
Tolerance
±30%
Temperature Coefficient (Typ)
800ppm/°C
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
14-PDIP
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C