MCP4152-503E/MS is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 257 Taps SPI Interface 8-MSOP
MCP4152-503E/MS
DigiKey Part Number
MCP4152-503E/MS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4152-503E/MS
Description
IC DIG POT 50K 8-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MCP4152-503E/MS Models
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Supplier Device Package
8-MSOP
Configuration
Rheostat
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C