MCP41100-E/SN
DigiKey Part Number
MCP41100-E/SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP41100-E/SN
Description
IC DIG POT 100K 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface 8-SOIC
EDA/CAD Models
MCP41100-E/SN Models
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Tolerance
±30%
Temperature Coefficient (Typ)
800ppm/°C
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
8-SOIC
Configuration
Potentiometer
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C