MCP4021-103E/SN
DigiKey Part Number
MCP4021-103E/SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4021-103E/SN
Description
IC DIG POT 10K 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 64 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC
EDA/CAD Models
MCP4021-103E/SN Models
Category
Interface
Up/Down (U/D, CS)
Manufacturer
Microchip Technology
Memory Type
Non-Volatile
Series
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
8-SOIC
Configuration
Potentiometer
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C