MCP25055T-I/SL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
I/O Expander 8 CAN (1-Wire) 25 MHz 14-SOIC
MCP25055T-I/SL
DigiKey Part Number
MCP25055T-I/SL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP25055T-I/SL
Description
IC XPNDR 25MHZ CAN 14SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MCP25055T-I/SL Models
Category
Output Type
Push-Pull
Manufacturer
Microchip Technology
Current - Output Source/Sink
25mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Clock Frequency
25 MHz
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of I/O
8
Mounting Type
Surface Mount
Interface
CAN (1-Wire)
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)