MCP25025-I/SL
DigiKey Part Number
MCP25025-I/SL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP25025-I/SL
Description
IC XPNDR 4MHZ CAN 14SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
I/O Expander 8 CAN (1-Wire) 4 MHz 14-SOIC
EDA/CAD Models
MCP25025-I/SL Models
Category
Output Type
Push-Pull
Manufacturer
Microchip Technology
Current - Output Source/Sink
25mA
Packaging
Tube
Clock Frequency
4 MHz
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of I/O
8
Mounting Type
Surface Mount
Interface
CAN (1-Wire)
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)